Тема уроку: “Кримінальна відповідальність” (11 клас, профільний рівень)

 Мета:

Очікувані результати:

Обладнання: Кримінальний кодекс України (бажано на кожній парті або ксерокопії статей), комп’ютерна презентація «Кримінальна відповідальність», аркуші паперу форматом А2 для зображення схеми «Підстави кримінальної відповідальності», маркери, дошка, інформаційні картки.

 Тип уроку: комбінований

 Хід уроку

 І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА                 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 ►► Бесіда        

 1. Що таке юридична відповідальність?
 2. Які види юридичної відповідальності ви знаєте?
 3. За який вид діяння настає кримінальна відповідальність?

ІІІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА ОЧІКУВАНИХ НАВЧАЛЬНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

 IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 ►► Робота з поняттям «кримінальна відповідальність»

Кримінальна відповідальність — це вид юридичної відповідальності, яка полягає в обмеженні прав і свобод особи, яка вчинила злочин, що індивідуалізується в обвинувальному вироку суду і здійснюється спеціальними уповноваженими органами.

►► Вправа «Виправ помилку»

Прослухайте речення щодо ознак кримінальної відповідальності та перефразуйте їх таким чином, щоб вони не мали помилкових тверджень. Виправлені речення краще записати на дошці, щоб продемонструвати ознаки кримінальної відповідальності.

 1. Цей вид відповідальності передбачений та врегульований адміні-стративним законом.
 2. Настає за скоєння проступку.
 3. Суб’єктами можуть бути фізичні особи, що досягли 14 років, а у деяких випадках, передбачених законом, — 12 років.
 4. Відповідальність можна перекласти на інших осіб за їхньою згодою. (Відповідальність має особистий характер.)
 5. Відповідальність супроводжується призначенням винному подяки.
 6. Породжує стан неосудності. (Стан судимості.)

►► Робота з нормативно-правовим документом

Прочитайте документ.

КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

Стаття 2. Підстави кримінальної відповідальності

 1. Підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом.
 2. Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
 3. Ніхто не може бути притягнений до кримінальної відповідальності за той самий злочин більше одного разу.

Дайте відповідь на питання:

 1. Процитуйте, що є підставою кримінальної відповідальності.
 2. Які підстави відповідальності існують за загальною теорією права? (Фактична і процесуальна.)
 3. Що є фактичною підставою кримінальної відповідальності? (Наявність у скоєному діянні складу злочину.)
 4. Що виступає процесуальною підставою? (Обвинувальний вирок суду.)
 5. Складіть схему «Підстави кримінальної відповідальності» (учні працюють у групах).

Приклад схеми:

ку.кр.відп

►► Розповідь учителя

Обставини, які пом’якшують і обтяжують відповідальність, — це встановлені судом за конкретною справою об’єктивні та суб’єктивні чинники, що не є ознаками конкретного складу злочину і не впливають на його кваліфікацію, проте знижують чи підвищують суспільну небезпечність діяння і тим самим впливають на пом’якшення чи посилення покарання.

►► Самостійна робота з нормативно-правовим актом

Учні опрацьовують відповідний нормативно-правовий акт за варіантами:

Через 3—4 хвилини учні закривають текст документа і розповідають одне одному прочитане.

Після завершення цього етапу роботи вчитель називає певні обставини, а учні в зошиті повинні скласти графічну схему з двох знаків:

 

►► Робота в малих групах (моделювання ситуацій)

Учні отримують картки, які містять інформацію про одну з підстав звільнення від кримінальної відповідальності. Вони повинні ознайомитися зі статтею Кримінального кодексу і змоделювати ситуацію за текстом. Після чого кожна група презентує свою роботу аудиторії, а інші групи повинні за ситуацією, що розігрується, зрозуміти і назвати, яку саме підставу звільнення представляє група.

Картка № 1
Стаття 45. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям Особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення злочину щиро покаялася, активно сприяла розкриттю злочину і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.

Картка № 2
Стаття 46. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з примиренням винного з потерпілим Особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона примирилася з потерпілим та відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.

Картка № З
Стаття 47. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з передачею особи на поруки Особу, яка вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів ви¬ховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.

Картка № 4
Стаття 48. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку зі зміною обстановки Особу, яка вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час розслідування або розгляду справи в суді внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.

Картка № 5
Стаття 49. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набуття вироком законної сили минули такі строки:

 1. два роки — у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі;
 2. три роки — у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі;
 3. п’ять років — у разі вчинення злочину середньої тяжкості;
 4. десять років — у разі вчинення тяжкого злочину;
 5. п’ятнадцять років — у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

 

V.ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

►► Юридичний практикум (робота у групах)

Художник Тарас Творченко у вересні 2010 р. виготовив кліше для друкування грошей номіналом 50 гривень. Після цього він запропоновував громадянину Дмитру Майстренку зробити прес для друкування підроблених гривень. Той виготовив і передав Тарасу Творченку прес. Наприкінці жовтня 2012 р. Тарас Творченко у себе в квартирі надрукував 35 банкнот на загальну суму 1500 гривень і наступного дня розплатився ними за покупки в супермаркеті, але касир виявила, що гроші підроблені, і Тараса Творченка було затримано.
Чи повинні нести кримінальну відповідальність Тарас Творченко та Дмитро Майстренко та за що саме?

 ►► Метод «Шкала думок»

Як, на вашу думку, потрібно знизити чи підвищити вік кримінальної відповідальності для неповнолітніх? Обґрунтуйте свою точку зору.
Учитель звертає увагу, що кримінальна відповідальність невідворотна та має особистий характер. Розуміння меж своєї поведінки допоможе впевнено себе почувати та бути в злагоді зі своєю совістю й навколишнім світом.

 

VI.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 1. Опрацюйте відповідний матеріал підручника.
 2. Підготуйте відповіді на запитання 1—4 (с. 92).
 3. Додаткові завдання для допитливих. Підберіть в засобах масової інформації аналітичні статті щодо стану підліткової злочинності в області. На підставі зібраних матеріалів зробіть висновок про причини підліткової злочинності та можливі заходи щодо подолання (попередження) цієї проблеми.

Напишіть відгук

ERROR: si-captcha.php plugin says GD image support not detected in PHP!

Contact your web host and ask them why GD image support is not enabled for PHP.

ERROR: si-captcha.php plugin says imagepng function not detected in PHP!

Contact your web host and ask them why imagepng function is not enabled for PHP.


Правовий календар подій

1 березня Всесвітній день цивільної оборони
8 березня Міжнародний жіночий день
9 березня День народження Тараса Шевченка
15 березня Всесвітній день захисту прав споживачів
18 березня День працівника податкової та митної справи України
21 березня Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації
4 квітня Обережно – міни! (Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки і допомоги в діяльності, пов’язаної з розмінуванням)
5 квітня Перша конституція
11 квітня
Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів
18 квітня
Міжнародний день пам’яток та історичних місць
26 квітня
Міжнародний день інтелектуальної власності
Міжнародний день пам’яті Чорнобиля